Paras 00-taikina – kokkaavaisi

Julkaisen nyt sellaisen pizzataikinan mikä on ylivoimaisesti paras kokeilemistani. Käyttämällä 00 -jauhoja saat todella kevyen, kuohkean ja täyteläisen taikinan aikaiseksi. Sen valmistuksessa tarvitsee vain kärsivällisyyttä. Taikina muodostuu yhä paremmaksi ja kuohkeammaksi, kun annat sen olla yön yli jääkaapissa. Sanotaan että odotus palkitaan.

Käsittely on tosi helppoa ja jauhoja ei käytännössä tarvita. 00 -jauhot ovat todella hienoja ja saavat sen takia taikinan tuntumaan tosi kevyeltä. Käytin Hungry Chef pizzajauhoja, joita olen jo pidemmän aikaan halunnut kokeilla. Ei ollut pettymys, joten kokeilkaa tätä ohjetta pizzapohjan tekoon. 

”Onpa sileännäköinen taikina. Miten olet saanut sen onnistumaan noin hyvin” ?

¦ neljälle hengelle ¦24 tunti+2 tuntia ¦ helppo ¦ vegaani, kananmunaton, pähkinätön, maidoton ¦ lapsilta 4 / 5 ¦

Ainekset:

Taikinapohja:

375 g Hungry Chef pizzajauhoja

0,75 tl kuivahiivaa

1 tl suolaa

2 1/2 dl kylmää vettä

0,4 dl oliiviöljyä

 

Valmista näin:

  1. Laita yleiskoneen kulhoon puolikas pizzajauhopussi, hiiva sekä suola.
  2. Sekoita joukkoon hiljaisella teholla, taikinalavalla vesi ja öljy.
  3. Vaivaa taikinaa keskiteholla noin 7 minuuttia, kunnes taikina on sileää, mutta tahmeaa.
  4. Siirrä taikina jauhotetulle työtasolle ja leikkaa kahteen osaan. 
  5. Pyörittele pienen jauhomäärän kanssa taikinasta palloja, nostele sopivaan vuokaan, voitele oliiviöljyllä ja peitä kelmulla. Laita astia jääkaappiin yön yli.
  6. Painele taikinapallot jauhojen avulla noin sentin paksuisiksi ja reilun kämmenen levyisiksi kiekoiksi. Jauhota kevyesti, peitä kelmulla ja anna levätä 2 tuntia.
  7. Lämmitä uuni pizzakiven kanssa niin kuumaksi kuin pystyt ( 270 -asteeseen), kuitenkin vähintään 45 minuuttia ennen paistamista.
  8. Jauhota kätesi kunnolla ja levitä taikinapallo haluamasi kokoiseksi nostelemalla sitä käsiesi päällä niin, että taikina venyy. Varmista että pizzataikinan alla on tarpeeksi jauhoa, niin että se liikkuu.
  9. Päällystä pizza haluamillasi täytteillä, liu`uta pizza paistokivelle ja paista noin 7 minuuttia 270 -asteessa, kunnes juusto on ruskistunut ja pohja on rapea.

cropped-img_20190410_142359_9391-5.jpg Kuvat & teksti by: kokkaavaisi ja perhe

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s