Tervetuloa seuraamaan Kokkaavan isin perheblogia, myös somessa!
Albondigas on herkullinen ja runsas espanjalainen lihapullaruoka. Se tehdään useinmiten naudan -sekä possunjauhelihasta. Sen kanssa tarjotaan täyteläinen tomaattikastike. Lihapullat sopivat tarjottavaksi tietysti pastan kanssa, mutta ne sopivat myös erinomaisesti tarjottavaksi osana tapaslajitelmaa. Oletko ikinä kokeillut? Oletko käynyt Espanjassa?

¦ neljälle hengelle ¦ 1 tunti ¦ helppo ¦
RESEPTI:
Ainekset:
500 g naudan jauhelihaa
500 g porsaan jauhelihaa
2 dl kuivattuja leivänmuruja
3 kpl kananmunia
1 rkl tuoretta lehtipersiljaa, hienonnettuna
4 kpl valkosipulinkynttä, hienonnettuna
2 rkl savupaprikajauhetta
suolaa
mustapippuria
2 rkl oliiviöljyä
1 kpl sipuli, hienonnettuna
1 tl anjovistahnaa
1 tl sokeria
2 rkl sherry-viinietikkaa
1 prk tomaattimurskaa
Valmista näin:
- Lämmitä uuni 180 asteiseksi. Sekoita keskenään kulhossa jauhelihat, leivänmurut, munat, lehtipersilja, puolet valkosipulista ja 1 rkl savupaprikajauhetta. Mausta vielä suolalla ja pippurilla.
- Tee seoksesta halkaisijaltaan 4 cm kokoisia lihapullia. Lämmitä öljy isossa paistinpannussa. Paista lihapullat osissa niin, että niillä on hyvin tilaa paistua pannulla. Käännä lihapullia välillä. Paista yhteensä noin 3 minuuttia per pullaerä.
- Kun lihapullat ovat paistuneet, siirrä ne sivuun odottamaan. Lisää jäljelle jäänyt oliiviöljy pannulle. Kun öljy on kuumaa, lisää sipuli ja kuullota sitä 3 minuutin ajan. Lisää valkosipuli ja kuullota vielä hieman. Sekoita joukkoon toinen puoli savupaprikajauheesta, anjovistahna ja sokeri sekä viinietikka.
- Sekoittele ja lisää tomaattimurska. Anna kiehahtaa. Laita lihapullat pannulle tomaattikastikkeen joukkoon. Siirrä lihapullat kastikkeineen uunivuokaan. Anna paistua uuninlämmössä 45 minuuttia.
- Koristele lopuksi lehtipersiljalla ja nauti tuoreen leivän tai pastan kanssa.

Kuvat & teksti by: kokkaavaisi ja perhe